Górskie ścieżki prowadzące na dach Europy

Paź - 12 2014 | By wolskibus

70346Średnie na Mont Blanc ginie prawie 100 osób rocznie. Z opublikowanych szacunków suma wszystkich alpinistycznych ofiar śmiertelnych wynosi od 6000 do 8000 tysięcy.
Istnieje kilka klasycznych dróg wspinaczkowych na szczyt Mont Blanc:

Najbardziej popularną trasą jest Voie Des Cristalliers, znana również jako Voie Royale Startujemy z Saint-Gervais-les-Bains Tramwaj du Mont-Blanc (TMB), który jest zrobiony, aby dostać się do Nid d’Aigle. Następnie rozpoczyna się wznoszenie w kierunku Refuge de Tete Rousse, a później przez korytarz Gouter, który uważany jest za niebezpieczny ze względu na częste upadki, korytarz ten prowadzi do kabiny noclegowni. Następnego dnia trasa prowadzi na Dome du Gouter, na grań des Bosses prowadzącą na szczyt.
La Voie des Monts 3 jest również znana jako La Traversée. Począwszy od Chamonix kierujemy się ku Téléphérique de l’Aiguille du Midi gdzie kolejką wyjeżdżamy pod Col du Midi. Kabina Cosmiques służy do spędzenia nocy. Następnego dnia wznosimy się dalej przez Mont Blanc du Tacul i Mont maudit aż naszym następnym przystankiem jest szczyt Mont Blanc.
Istnieje zabytkowa trasa prowadząca przez Wielki Mulets, który w zimie najczęściej użytkowany jest przez narciarzy a latem umożliwia zejście do Chamonix.
Ze szczytu Mont Blanc w jasny, słoneczny dzień można zobaczyć Jura, Vosges oraz pasma górskie Masywu Centralnego, a także zobaczymy główne szczyty Alp.

Comments are closed.